ARULATAN %0,005 GOZ DAMLASI 2023 Fiyat

ARULATAN %0,005 GOZ DAMLASI Fiyatı

ARULATAN Ne İçin Kullanılır

ARULATAN, bir mililitresi 50 mikrogram latanoprost içeren göz damlasıdır. 2.5 mililitre solüsyon içeren 5 ml’lik plastik şişelerde sunulmaktadır.

ARULATAN, prostaglandin analoğu adı verilen gruba dahil bir ilaçtır. Bu ilaçlar, gözün içindeki akışkan sıvının kan akımına doğru olan doğal dışa akımını artırır.

ARULATAN, glokomun bir çeşidi olan açık açılı glokomun ve gözdeki yüksek tansiyonun (oküler hipertansiyon) tedavisi için kullanılır. Bu koşullar, göz içi basıncının artmasından dolayı görme yeteneğinizi etkiler.

ARULATAN, tüm yaş grubundaki çocuklarda ve bebeklerde artmış göz içi basıncı ve glokom tedavisinde kullanılır.

ARULATAN Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, ARULATAN’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.Çok yaygın etkiler (10 kişiden 1’inden fazlasında görülmesi olasıdır):

🔴 İris olarak bilinen, gözün renkli kısmındaki kahverengi pigment miktarı artışı nedeniyle, göz renginizde kademeli olarak gerçekleşen değişiklik. Eğer göz renginiz bir kaç rengin karışımından oluşuyorsa (mavi_kahverengi, gri_kahverengi, sarı_kahverengi veya yeşilkahverengi gibi) bu yan etki ile karşılaşma ihtimaliniz göz rengi tek bir renk olanlara (mavi, gri, yeşil veya kahverengi gözler) kıyasla daha çoktur. Göz rengindeki değişikliğin meydana gelmesi yıllar alabileceği gibi genellikle tedavinin 8 ayı içerisinde fark edilebilir. Renk değişimi kalıcı olabilir ve eğer ARULATAN’ı sadece tek gözünüz için kullanıyorsanız daha kolay fark edilebilir. Göz rengi değişikliği başka bir probleme neden olmaz. ARULATAN tedavisi kesildikten sonra göz rengi değişikliği devam etmez.

🔴 Gözde kızarıklık

🔴 Gözde tahriş (yanma, batma, kaşıntı ve yabancı cisim hissi)

🔴 Tedavi edilen gözdeki kirpiklerde ve ayva tüylerinde değişiklik (uzama, renk koyulaşması, kalınlaşma, sayısında artış)Yaygın etkiler (10 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

🔴 Gözün yüzeyinde tahriş veya bozukluk, göz kapağında iltihap (blefarit) ve gözde ağrı.Yaygın olmayan etkiler (Her 100 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

🔴 Göz kapağında şişlik, gözde kuruluk, gözün yüzeyinde iltihaplanma veya tahriş (keratit), bulanık görme ve gözün yüzeyini kaplayan saydam zarın iltihabı (konjonktivit).

🔴 Deri döküntüsü.
Seyrek görülen etkiler (Her 1000 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

🔴 Gözün renkli kısmı olan iriste iltihaplanma (irit/uveit); retinada şişlik (maküler ödem), gözün yüzeyinde şişlik veya sıyrılma/hasar semptomları, göz çevresinde şişlik (periorbital ödem), yanlış yöne uzayan kirpikler veya fazladan bir sıra kirpik.

🔴 Göz kapaklarında cilt reaksiyonları, göz kapaklarının derisinde koyulaşma.

🔴 Astım, astımda kötüleşme, akut astım atakları ve nefes darlığı (dispne).Çok seyrek görülen etkiler (10.000 kişiden 1’inden azında görülmesi olasıdır):

🔴 Kalp hastalığı bulunan hastalarda anjinada kötüleşme

🔴 Göğüs ağrısıHastalar ayrıca su yan etkileri bildirmiştir:

Sıklıları bilinmeyen (eldeki veriler ile tahmin edilemeyen) yan etkiler:

🔴 Baş ağrısı
🔴 Sersemlik (baş dönmesi)
🔴 Çarpıntı
🔴 Kas ağrısı
🔴 Eklem ağrısı
🔴 Gözün renkli kısmı içinde sıvı dolu alan (göz kisti)
🔴 Herpes simpleks adı verilen virüsün neden olduğu gözde viral bir enfeksiyon gelişimiÇocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülen yan etkiler: burunda akıntı ve kaşıntı, ateşEğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

ARULATAN Etkin Madde

Latanoprost

ARULATAN Fiyat

40.48 TL

Sayfayı paylaş:
önemli uyarı

Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

ARULATAN İlaç hakkında daha fazla bilgi

Barkod: 8699856718010

ATC Kodu: S01EE01

Ziyaretçi sayısı: 1390


ARULATAN %0,005 GOZ - Alternatif İlaçlar

Tüm ilaçları görüntülemek için düğmesine basın


Hepsini Göster →Tüm Kategoriler | Hepsini Gör


İlaçların alındıkları yollar ve emilim hızları

ALINDIĞI YOL ALINDIKTAN SONRA, ETKİSİNİN ORTAYA ÇIKTIĞI ZAMANA KADAR GEÇEN SÜRE
Deriden Değişken
Ağızdan 30-90 Dakıka
Rektal 5-30 Dakika
Cilt Altı 15-30 Dakika
Kasiçi 10-20 Dakika
Dilaltı 3-5 Dakika
İnhalasyon 3 Dakika
Endotrakeal 3 Dakika
Damar Yolu 30-60 Saniye

Bu sayfada hakkında okuduğunuz:
ARULATAN %0,005 GOZ DAMLASI Fiyatı
Ve
ARULATAN %0,005 GOZ fiyat 2023 ve kullanma talimatı